انقلاب فرهنگی - 22

اهداف / سیاست ها و راهبردها / شورای تخصصی / اعضای شورای تخصصی / دبیرخانه / کمیسیون های تخصصی و الزامات مربوط به آن پرداخته شده است . درخصوص اهداف ، سیاست ها و راهبردها مطالبی عرضه شد . در سطور بعد به دیگر ساختارهای این مجموعه فرهنگی می پردازم.

در منشور مصوب سال 1388 برای این تشکیلات اعضایی پیش بینی و اعلام شده است که عبارتند از : دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، وزیر آموزش و پرورش ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، رییس نهادهای قرآنی وابسته به دفتر مقام معظم رهبری ، نماینده شورای عالی حوزه های علمیه ، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، رییس سازمان تبلیغات اسلامی ، رییس دفتر تبلیغات اسلامی ، رییس سازمان اوقاف و امور خیریه ، نماینده رییس سازمان صدا و سیما ، نماینده کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ، سه نفر از صاحب نظران موسسات آموزشی ، پژوهشی و تبلیغی ، ترویجی قرآنی مردمی با تصویب شورای تخصصی . آخرین اطلاعات منتشره از اعضای این شورا نشان می دهد که دکتر محمدرضا مخبر دزفولی ، حجت الاسلام والمسلمین حمید محمدی ، دکتر علی اصغر فانی ، دکتر محمد فرهادی ، دکتر علی جنتی ، دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی ، دکتر محمود گودرزی ، حجت الاسلام والمسلمین هادی حسین خانی ، حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی ، حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی ، حجت الاسلام والمسلمین علی محمدی سیرت ، دکتر ابوذر ابراهیمی ترکمان ، حجت الاسلام والمسلمین سید رمضان موسوی مقدم ، حجت الاسلام والمسلمین محمد محمدیان ، حجت الاسلام والمسلمین سعید بهمنی ، سید علی محمد سر سرابی ، دکتر سورنا ستاری ، حجت الاسلام والمسلمین میرقسمت موسوی در این شورا عضویت دارند .

یکی از پژوهشگرانی که در موضوع برنامه های شورای توسعه فرهنگ قرآنی ورود پیدا کرده است در مقاله ای می نویسد : «شورای توسعه فرهنگ قرآنی ، شورایی متشکل از مدیران عالی دستگاه های فرهنگی دولتی و عمومی و صاحب نظران بخش مردمی قرآنی است . کمیسیون های سه گانه و کارگروه های علمی شورا نیز ترکیبی از همین سه بخش خواهد بود . این ترکیب علاوه بر رسمیت بخشیدن به فعالیت های بخش های مختلف ، زمینه های لازم برای جلب مشارکت بخش های فعال در حوزه های قرآنی را در فرآیند تدوین و تصویب مصوبات شورا و کمیسیون ها فراهم می آورد .»

این دیدگاه معطوف به ماده هفت منشور می شود که گفته است : کمیسیون تخصصی با توجه به ماهیت قابل تفکیک فعالیت های قرآنی در حوزه های آموزش عمومی ، آموزش عالی ، پژوهش و تبلیغ و ترویج قرآنی و به منظور ایجاد هماهنگی بین دستگاه های مرتبط با هر حوزه ، کمیسیون سه گانه تخصصی ، زیر نظر شورای تخصصی توسعه فرهنگ قرآنی و با عناوین ذیل تشکیل می شود . 1- کمیسیون توسعه آموزش عمومی قرآن ، 2- کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی ، 3- کمیسیون توسعه فعالیت های تبلیغی ، ترویجی قرآن».

اینکه در هر کمیسیون چه نهادها و سازمان هایی عضویت دارند نیز قابل توجه است . ریاست کمیسیون پژوهش و آموزش عالی بر عهده وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری است و معاون وزیر بهداشت ، درمان آموزش پزشکی / نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / نماینده نهادهای قرآنی وابسته به دفتر مقام معظم رهبری / نماینده مرکز مدیریت حوزه علمیه قم / نماینده مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران / نماینده دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم / رییس سازمان اوقاف و امور خیریه / رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، رییس سازمان صدا و سیما / رییس جهاد دانشگاهی / نماینده دانشگاه آزاد اسلامی / نماینده سازمان بسیج اساتید / نماینده سازمان بسیج دانشجویی و صاحب نظر منتخب موسسات مردمی ، آموزشی و پژوهشی و قرآنی در این کمیسیون عضویت دارند . این ساختار اداری و نفراتی ، تقریباً در دو کمیسیون دیگر نیز حضور دارند با این تغییر که در کمیسیون توسعه آموزش عمومی قرآن ، مسئولیت و ریاست در اختیار وزارت آموزش و پرورش و شخص وزیر آموزش و پرورش است و در کمیسیون فعالیت های تبلیغی و ترویجی قرآن ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر این وزارتخانه به عنوان رییس کمیسیون انجام وظیفه می نمایند .

روند کار شورای تخصصی بدین قرار است که ، مسایل و طرح های مورد نظر ابتدا در کمیسیون های تخصصی مطالعه و بررسی شده و پس از تعیین اولویت ، در جلسات شورای تخصصی مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد . مصوبات شورای تخصصی با امضای رییس شورا جهت اجرا به دستگاه های ذیربط ابلاغ می شود . در موارد مورد نیاز ، مصوبات و تصمیمات شورای تخصصی برای تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می شود تا از آن طریق مراحل ابلاغ را طی کند .

در سطور قبل اشاره به مقاله ای از یک پژوهشگر داشتم . ایشان در بررسی های خود نسبت به شورای توسعه فرهنگ قرآنی می نویسند «استقرار این شورا در مجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی تامین کننده مشروعیت و در عین حال مقبولیت فعالیت این شورا خواهد بود . ارتباط مستقیم شورا با رهبری نظام و حوزه های علمیه ، عضویت مدیران اصلی نظام و دستگاه های فرهنگی کشور در شورای عالی و جایگاه این شورا در تعامل با مجلس شورای اسلامی و هیات دولت ، پشتوانه های حقوقی و در عین حال معنوی لازم را برای به رسمیت شناخته شدن و نفوذ تصمیمات شورا در بدنه دستگاه ها و مجموعه فعالان قرآنی کشور فراهم می آورد . ضمن آنکه تشکیلات شورای عالی انقلاب فرهنگی از ثبات نسبی برخوردار بوده و تحولات مدیریتی قوای سه گانه تاثیر کمتری در آن دارد . لذا شورای توسعه فرهنگ قرآنی می تواند به عنوان یک جایگاه راهبردی با ثبات ، کلیت امور قرآنی کشور را مدیریت و به وظایف خود اقدام کند . علاوه بر اینکه بر اساس ماده نهم منشور ، مصوبات شورا برای همه نهادهای دولتی ، عمومی و مردمی لازم الاجرا است . در مدل ساختاری شورای توسعه فرهنگ قرآنی و کمیسیون های وابسته به نوعی تقسیم کار ملی در حوزه قرآنی صورت گرفته است و این امر نقش موثری در اثر بخشی فعالیت ها دارد . »

کلیاتی درباره شورای توسعه فرهنگ قرآنی تنظیم و عرضه شد . در شماره آینده سلسله مقالات انقلاب فرهنگی به یکی دیگر از دستاوردهای فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهم پرداخت.

پژمان ضیائیان

منتشر شده در روزنامه خبر جنوب 1394.10.10

بازگشت

ارتباط با ما

  • تلفن: 90 777 888 21 98+
  • فکس: 91 777 888 21 98+
  • ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • موبایل: 11 11 145 912 98+
شیراز (دفتر مرکزی) :

پل باغ صفا ، مجتمع پژهان ، طبقه 6 واحد 13

تهران :

بزرگراه اشرفی اصفهانی، میدان پونک، بلوار همیلا

فرودگاه امام خمینی (ره) :

شهرک فرودگاهی امام خمینی، هتل رکسان

کیش :

جزیره کیش، مجتمع رویامال، واحد 304

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

            

 

 

Top