انقلاب فرهنگی - 12

از جمله وظایف رییس فرهنگستان ، پیشنهاد سازمان اداری ، بودجه و حساب های سالانه به هیات امنا / پیشنهاد عضویت فرهنگستان در مجامع بین المللی / انتخاب رؤسای گروه های تخصصی / پیشنهاد افراد به عنوان اعضای وابسته ، پیوسته و یا افتخاری فرهنگستان / پیگیری و نظارت بر حسن اجرای تصمیمات مجمع عمومی و شورای تخصصی / دعوت از اعضای هیات امنا ، مجمع عمومی و شورای تخصصی برای تشکیل جلسات است . به انتخاب و حکم رییس فرهنگستان ، دبیر فرهنگستان منصوب می شود ، تا کلیه امور دبیرخانه ، اعم از اداری و مالی / تامین کارکنان مورد نیاز فرهنگستان و سایر اموری که از طرف هیئت امناء ، مجمع عمومی ، شورای تخصصی و ریاست فرهنگستان به وی محول می شود ، مدیریت کند.
فرهنگستان هنر برای دقت در امور و سپردن کارهای مختلف هنری به کارشناسان و صاحب نظران ، در ساختار تشکیلاتی خود گروه های تخصصی را پیش بینی کرده است که شامل گروه نمایش و ادبیات نمایشی / گروه موسیقی / گروه معماری و شهرسازی / گروه هنرهای سنتی و صنایع دستی / گروه هنرهای تجسمی / گروه سینما / گروه چند رسانه ای می شوند . هر گروه تخصصی متشکل از تعدادی عضو پیوسته یا وابسته و هنرمندان خبره است که با توجه به نوع تخصص ایشان توسط رییس فرهنگستان برای عضویت در گروه انتخاب شده اند . هر گروه تخصصی رییسی خواهد داشت که توسط رییس فرهنگستان منصوب می شود . وظیفه گروه ، تنظیم برنامه های پژوهشی ، تدوین آیین نامه ها و دیگر موضوعات مرتبط با گروه است.
***
پس از تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی – که بعد از چندی به شورای عالی انقلاب فرهنگی تبدیل شد – در جلسه مورخ 16/5/1359 این ستاد مصوبه ای به امضاء رسید که حکایت از شکل گیری تشکیلاتی با نام جهاد دانشگاهی داشت . در این مصوبه وظایف و اختیارات خاصی برای این نهاد در حوزه دانشگاه ها تعریف شده بود . در تاریخ 11/9/1365 ، اساسنامه جهاد دانشگاهی مورد تجدیدنظر قرار گرفت و با حذف وظیفه مشارکت در مدیریت اداره دانشگاه ها بر انجام فعالیت های فرهنگی و تحقیقاتی به منظور اسلامی شدن دانشگاه ها تاکید گردید . شورای عالی انقلاب فرهنگی با عنایت به شرایط وقت دانشگاه ها در تاریخ 22/8/1369 مصوبه ای دیگر برای این نهاد تصویب کرد که طی آن جهاد دانشگاهی به عنوان پلی میان دانشگاه و بخش صنعتی خدماتی کشور معرفی و محل استقرار آن بیرون از دانشگاه تعریف شد . در این مصوبه دو وظیفه عمده که انجام تحقیقات علمی و فعالیت های فرهنگی بود بر عهده این نهاد گذاشته شد . در اساسنامه تصویبی در شورای عالی انقلاب فرهنگی ؛ جهاد دانشگاهی نهادی است عمومی و غیردولتی زیرنظر شورای عالی انقلاب فرهنگی که دارای شخصیت مستقل از لحاظ اداری ، استخدامی و مالی بوده و تابع مقرراتی است که در چارچوب اختیارات قانونی به تصویب هیات امنای جهاددانشگاهی می رسد . اهداف تعریف شده برای این مجموعه ، گسترش تحقیقات و شکوفایی روحیه تتبع و استعدادها در سطح جامعه برای نیل به خود اتکایی / توسعه امور فرهنگی در سطح جامعه از طریق همکاری با حوزه و دانشگاه و سایر مراجع و نهادهای فرهنگی به خصوص برای نسل جوان / گسترش طرحهای کاربردی و نیمه صنعتی از طریق پیوند با مراکز علمی و تحقیقاتی به منظور به کارگیری نتایج پژوهش . برای نیل به این اهداف ، وظایف کلی جهاد عبارت است از : تبلیغ و ترویج فرهنگ و هنر اسلامی و برنامه ریزی فرهنگی و تربیتی و ایجاد آمادگی فکری و مکتبی در قشر جوان به خصوص دانش آموزان دبیرستانی و دانشجویان به منظور مقابله با غرب زدگی و انحرافات فرهنگی در چارچوب سیاست های فرهنگی کشور / ایجاد تشکیلات مناسب به منظور تالیف ، ترجمه و انتشار کتب ، نشریات ، نتایج تحقیقات و مقالات علمی ، فرهنگی و تولید مواد کمک آموزشی / انجام دادن تحقیقات توسعه ای و کاربردی / پیگیری طرح های تحقیقاتی جهاد تا پایان مرحله نیمه صنعتی و صنعتی / ارائه خدمات علمی و فنی در زمینه های مختلف و مورد نیاز جامعه / حمایت ، تشویق و جذب دانشجویان و پژوهشگران جوان و مستعد و برنامه ریزی و ایجاد شرایط و امکانات لازم به منظور فراهم آوردن زمینه فعالیت های علمی و پژوهشی آنان بر مبنای شناخت مشکلات واقعی / اجرای دوره های رسمی آموزش های علمی ، کاربردی مطابق ضوابط و مقررات آموزش عالی کشور / ایجاد تشکیلات آموزشی و تحقیقاتی مطرح شده در بندهای این ماده بر اساس قوانین و مقررات آموزش عالی .
جهاد دانشگاهی در تشکیلات اداری خود دارای سه رکن است که عبارتند از هیات امناء ، شورای علمی و رییس جهاد دانشگاهی . در حال حاضر آقایان حمیدرضا طیبی ، محمد محمدیان ، محمدباقر نوبخت ، محمد فرهادی ، سیدحسن قاضی زاده هاشمی ، محمدرضا مخبر دزفولی ، عبدالحسین شاهوردی ، سعید قاضی مغربی و قادر آشنا به عنوان اعضاء هیات امنا فعالیت دارند . در این ترکیب ، چهار عضو از جهاد دانشگاهی ، چهار نماینده از دولت و یک نماینده از دفتر مقام معظم رهبری حضور دارند . این ترکیب معمولاً تابع تغییرات سیاسی و تغییرات دولت است و با روی کارآمدن هر دولت عموماً این ترکیب دستخوش تغییراتی اساسی می گردد . آقای حمیدرضا طیبی به عنوان رییس جهاد دانشگاهی ، رییس هیات امنا نیز شناخته می شود . جهاد دانشگاهی زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می کند و رییس آن به عنوان بالاترین مقام اجرایی از میان افراد پیشنهاد شده از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای مدت سه سال انتخاب می شود . در ماده نهم اساسنامه جهاد دانشگاهی آمده است ، به منظور تعیین خط مشی و نظارت بر فعالیت های علمی ، پژوهشی و فرهنگی ، شورای علمی جهاد دانشگاهی تشکیل می شود . اعضای شورای علمی عبارتند از : رییس ، معاون آموزشی ، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی ، دو نفر از صاحب نظران فرهنگی به انتخاب رییس جهاد ، سه نفر از اعضاء هیات علمی و پژوهشی ارشد جهاد دانشگاهی به پیشنهاد گروه های علمی ، دو نفر از مسئولین مراکز پژوهشی و فرهنگی وابسته به جهاد دانشگاهی به انتخاب رییس جهاد . این شورا وظیفه دارد ، درخصوص سیاست های تفصیلی و اولویت های پژوهشی ، آموزشی ، فرهنگی و انتشاراتی تعیین سیاست کند . همچنین نظارت بر نحوه برگزاری دوره های آموزش علمی – کاربردی / نظارت بر نحوه تعیین هزینه های تحصیلی (بورس) و فرصت های مطالعاتی / تصویب آیین نامه های چاپ و نشر کتاب ، مجلات و مقالات علمی و فرهنگی / تصویب مقررات عقد قرارداد ، اجرا و به کارگیری نتایج طرحهای تحقیقاتی خدماتی / اظهارنظر در مورد گزارش عملکرد سالانه جهاد دانشگاهی / بررسی و اظهارنظر درباره مقررات استخدام و ارزشیابی اعضاء هیات علمی / تصویب ضوابط نحوه فعالیت های مراکز فرهنگی جهاد دانشگاهی از دیگر وظایف تعیین شده برای شورای علمی جهاد دانشگاهی است.

پژمان ضیائیان

منتشر شده در روزنامه خبر جنوب 1394.60.11

بازگشت

ارتباط با ما

  • تلفن: 90 777 888 21 98+
  • فکس: 91 777 888 21 98+
  • ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • موبایل: 11 11 145 912 98+
شیراز (دفتر مرکزی) :

پل باغ صفا ، مجتمع پژهان ، طبقه 6 واحد 13

تهران :

بزرگراه اشرفی اصفهانی، میدان پونک، بلوار همیلا

فرودگاه امام خمینی (ره) :

شهرک فرودگاهی امام خمینی، هتل رکسان

کیش :

جزیره کیش، مجتمع رویامال، واحد 304

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

            

 

 

Top